DTS26W15-18PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W15-18PD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Empty Shell :
No
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
18
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
D
Total Number of Contacts :
18
Applications :
Aviation, Marine, Military
Body Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Radiation Hardening :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Male
REACH SVHC :
Unknown
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Termination :
Crimp
Current Rating :
7.5A
Published :
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Color :
Olive Drab
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Cable, Free Hanging
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
DTS26W15-18PD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded