DTS26W15-18PC-LC
Mfr.Part #
DTS26W15-18PC-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 18POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Ports :
1
Body Orientation :
Straight
Mating Style :
Threaded
Termination Method :
Crimp
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Features :
Coupling Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Shell Size - Insert :
Contact Size :
20
Military Standard Series :
Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Connector Type :
Plug Housing
Less Contact :
yes
Type :
Circular
ECCN (US) :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Product Length (mm) :
31
Mounting Feature :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Size, MIL :
Mating Cycle (Cycles) :
500
Gender :
PL
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Includes :
Fastening Type :
Threaded
Package :
Bulk
Shell Plating :
Gold
Military Standard :
MIL-C-38999
Product Diameter (mm) :
32.5
Orientation :
C
Shell Size / Insert Arrangement :
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Material Flammability Rating :
Polarization :
C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Insulation Resistance (MOhm) :
Note :
Contacts Not Included
Number of Terminals :
18
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Olive Drab
Mounting :
Cable Mount
Wire Size (AWG) :
Packaging :
Bulk
Base Product Number :
DTS26W15
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Contact Gender :
Pin
Datasheets
DTS26W15-18PC-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 18 Positions Chromate over Cadmium Bulk C Threaded
DTS26W15-18PC-LC Overview
DTS26W15-18PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-18PC-LC Applications
There are a lot of Deutsch Group
DTS26W15-18PC-LC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT