DTS26W15-18PC
Mfr.Part #
DTS26W15-18PC
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Shell Plating :
Free Hanging (In-Line)
Insulation Resistance (MOhm) :
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Sealed
18
Contact Gender :
Pin
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Threaded
Voltage Rating :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Backshell Material, Plating :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
7.5A
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Shell Size, MIL :
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Termination Method :
Crimp
Gender :
PL
Material Flammability Rating :
Body Orientation :
Straight
Number of Contacts :
18
Mounting :
Cable Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Shell Size / Insert Arrangement :
Maximum Current Rating (A) :
7.5
Product Diameter (mm) :
32.5
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Cycle (Cycles) :
500
Package :
Bulk
Number of Terminals :
Number of Ports :
1
Color :
Olive Drab
ECCN (US) :
EAR99
Base Product Number :
DTS26W15
Orientation :
C
Primary Material :
Metal
Features :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Polarization :
C
Less Contact :
No
Military Standard Series :
Series III
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Datasheets
DTS26W15-18PC
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium C Threaded