DTS26W15-18PB
Mfr.Part #
DTS26W15-18PB
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Primary Material :
Metal
Body Material :
Aluminium
Base Product Number :
DTS26W15
Color :
Olive Drab
Plating - Body :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
Published :
Filter Feature :
No
JESD-609 Code :
e4
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Material :
Copper
Cable Opening :
HTS Code :
Mount :
Cable, Free Hanging
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Circular, Plug
Radiation Hardening :
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Material, Plating :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size :
15
Package :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mounting Feature :
Mixed Contacts :
Bulk
Voltage Rating :
Number of Contacts :
18
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
18
Empty Shell :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Min Operating Temperature :
-65°C
Current Rating :
7.5A
Gender :
Male
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Feature :
Shielded
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Backshell Type :
Solid
Orientation :
Straight
Datasheets
DTS26W15-18PB
Circular, Plug ALUMINUM ALLOY Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Straight Threaded