DTS26W15-18PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W15-18PA-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG MALE 18POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size :
15
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Contact Type :
Crimp
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Type :
For Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
IEC Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
No
Material Flammability Rating :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Mount :
Free Hanging
Plating - Body :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Plastic
Packaging :
Bulk
Contact Size :
20
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
REACH SVHC :
Unknown
Number of Contacts :
18
Filter Feature :
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
HTS Code :
Empty Shell :
yes
Feature :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
A
Features :
Coupling Nut
Gender :
Male
Includes :
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Number of Positions :
18
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Shielding :
Shielded
Published :
Datasheets
DTS26W15-18PA-LC
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-18PA-LC Overview
DTS26W15-18PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-18PA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W15-18PA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT