DTS26W15-18HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W15-18HC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
18
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Type :
Solid
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
Environment Sealed
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
18
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
C
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
Unknown
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Empty Shell :
Gender :
Male
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Published :
Datasheets
DTS26W15-18HC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded