DTS26W15-18HB
Mfr.Part #
DTS26W15-18HB
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Male
Orientation :
B
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Sealed
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
18
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
Bulk
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
Termination :
Threaded
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
7.5A
Body Plating :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Color :
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Datasheets
DTS26W15-18HB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded