DTS26W15-18HA
Mfr.Part #
DTS26W15-18HA
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Gender :
Male
Backshell Type :
Solid
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Termination :
Crimp
Current Rating :
7.5A
No
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
18
HTS Code :
Orientation :
A
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
DTS26W15-18HA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded