DTS26W15-18BN
Mfr.Part #
DTS26W15-18BN
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Material Flammability Rating :
REACH SVHC :
Unknown
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Threaded
Shell Size :
15
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
HTS Code :
Aluminium
Number of Contacts :
18
Orientation :
N (Normal)
Empty Shell :
yes
Features :
Coupling Nut
Shell Material :
Aluminum Alloy
Insert Material :
Plastic
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Includes :
Contact Size :
20
Plating - Body :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Mount :
Free Hanging
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
18
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Shielded
Gender :
FEMALE
Note :
Contacts Not Included
IEC Conformance :
Datasheets
DTS26W15-18BN
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-18BN Overview
DTS26W15-18BN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-18BN Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W15-18BN Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT