DTS26W15-18BE
Mfr.Part #
DTS26W15-18BE
Description
CONN PLUG HSG FMALE 18POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Aluminium
Housing Color :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
18
Contact Size :
20
Orientation :
E
Feature :
Coupling Nut
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum Alloy
Cadmium
Contact Type :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Datasheets
DTS26W15-18BE
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-18BE Overview
DTS26W15-18BE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-18BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W15-18BE Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT