DTS26W15-18BD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W15-18BD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Plug Housing
Mount :
Free Hanging
Filter Feature :
No
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
18
Shell Size - Insert :
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Orientation :
D
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Feature :
Coupling Nut
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
18
Contact Size :
20
Datasheets
DTS26W15-18BD
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-18BD Overview
DTS26W15-18BD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-18BD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W15-18BD Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT