DTS26W15-18BC
Mfr.Part #
DTS26W15-18BC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 18POS INLINE
Circular Connector Housings
Published :
MIL Conformance :
yes
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
DIN Conformance :
No
Gender :
FEMALE
Contact Type :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
20
Body Plating :
Coupling Nut
Total Number of Contacts :
18
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Olive Drab
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
C
ECCN Code :
EAR99
Aluminium
Empty Shell :
yes
Datasheets
DTS26W15-18BC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-18BC Overview
DTS26W15-18BC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-18BC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W15-18BC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT