DTS26W15-18BB
Mfr.Part #
DTS26W15-18BB
Description
CONN PLUG HSG FMALE 18POS INLINE
18
Plating - Body :
Cadmium
Shell Size, MIL :
Option :
GENERAL PURPOSE
Circular
Features :
Coupling Nut
Type :
For Female Sockets
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
DIN Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
IEC Conformance :
No
Orientation :
B
Unknown
Number of Contacts :
Bulk
Shell Size :
15
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
Gender :
FEMALE
HTS Code :
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Material Flammability Rating :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Fastening Type :
Threaded
Includes :
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Datasheets
DTS26W15-18BB
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-18BB Overview
DTS26W15-18BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-18BB Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W15-18BB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT