DTS26W15-18BA
Mfr.Part #
DTS26W15-18BA
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Shielded
Published :
Aluminum Alloy
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
Aluminium
Body Plating :
Circular
Total Number of Contacts :
18
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Female Sockets
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
yes
Orientation :
A
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
FEMALE
Datasheets
DTS26W15-18BA
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-18BA Overview
DTS26W15-18BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-18BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W15-18BA Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT