DTS26W15-18AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W15-18AN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG MALE 18POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Insert Material :
Plastic
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Aluminum Alloy
Features :
Coupling Nut
Material Flammability Rating :
Shell Size, MIL :
Mounting Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
20
Body Material :
Aluminium
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
18
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Includes :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Number of Contacts :
18
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Feature :
Shielded
Plating - Body :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Gender :
Male
Published :
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Datasheets
DTS26W15-18AN
Circular, Crimp, Plug Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-18AN Overview
DTS26W15-18AN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-18AN Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W15-18AN Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT