DTS26W15-18AD
Mfr.Part #
DTS26W15-18AD
Description
CONN PLUG HSG MALE 18POS INLINE
No
Total Number of Contacts :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug Housing
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
D
Body Plating :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
DTS26W15-18AD
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-18AD Overview
DTS26W15-18AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-18AD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W15-18AD Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT