DTS26W15-18AC
Mfr.Part #
DTS26W15-18AC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 18POS INLINE
Male
Published :
Features :
Crimp
Shell Size :
15
Shell Size, MIL :
Contact Shape :
Circular
Mixed Contacts :
No
Includes :
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum Alloy
Material Flammability Rating :
Option :
GENERAL PURPOSE
yes
Number of Contacts :
Shielded
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Mounting Feature :
Olive Drab
Plating - Body :
Cadmium
Orientation :
C
Unknown
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
DTS26W15-18AC
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-18AC Overview
DTS26W15-18AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-18AC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W15-18AC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT