DTS26W15-18AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W15-18AB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 18POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Orientation :
B
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Housing Color :
Olive Drab
Filter Feature :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mixed Contacts :
No
Ratings :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Contacts :
18
Mounting Feature :
Feature :
Shielded
Shell Size, MIL :
Shell Size :
15
MIL Conformance :
yes
Material Flammability Rating :
Backshell Type :
Solid
Contact Size :
20
Option :
GENERAL PURPOSE
Includes :
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
18
Plating - Body :
Cadmium
Empty Shell :
yes
HTS Code :
Gender :
Male
Contact Type :
Crimp
Features :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
DIN Conformance :
Type :
For Male Pins
Mount :
Free Hanging
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Contact Shape :
Circular
Datasheets
DTS26W15-18AB
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-18AB Overview
DTS26W15-18AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-18AB Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W15-18AB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT