DTS26W15-18AA
Mfr.Part #
DTS26W15-18AA
Description
CONN PLUG HSG MALE 18POS INLINE
Aluminium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
18
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Bulk
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Feature :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Free Hanging
Plating - Body :
Cadmium
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
DIN Conformance :
HTS Code :
Shell Size :
15
IEC Conformance :
Datasheets
DTS26W15-18AA
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W15-18AA Overview
DTS26W15-18AA Features
DTS26W15-18AA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W15-18AA Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT