DTS26W15-15SE-LC
Mfr.Part #
DTS26W15-15SE-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 15POS INLINE
Circular Connector Housings
Shielding :
Free Hanging
Orientation :
E
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
Contact Type :
Crimp
Bulk
Body Plating :
Environment Resistant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
HTS Code :
Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Olive Drab
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Positions :
15
Contact Shape :
Circular
Datasheets
DTS26W15-15SE-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-15SE-LC Overview
DTS26W15-15SE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-15SE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W15-15SE-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT