DTS26W15-15SE
Mfr.Part #
DTS26W15-15SE
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Empty Shell :
No
Current Rating :
13A
Published :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Body Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
Gender :
Male
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Filter Feature :
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
E
Shielding :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Sealed
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
15
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
15
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Datasheets
DTS26W15-15SE
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded