DTS26W15-15SD-LC
Mfr.Part #
DTS26W15-15SD-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Unknown
Shell Size - Insert :
Aluminium
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Note :
Contacts Not Included
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
15
Contact Type :
Crimp
Threaded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Insert Material :
Plastic
Published :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Gold
Contact Size :
Orientation :
D
Mount :
Free Hanging
Body Plating :
Cadmium
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
DTS26W15-15SD-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-15SD-LC Overview
DTS26W15-15SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-15SD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W15-15SD-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT