DTS26W15-15PE-LC
Mfr.Part #
DTS26W15-15PE-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Feature :
Coupling Nut
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Male Pins
Threaded
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Contacts :
15
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
E
Contact Size :
Number of Positions :
15
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Datasheets
DTS26W15-15PE-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-15PE-LC Overview
DTS26W15-15PE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-15PE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W15-15PE-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT