DTS26W15-15PE
Mfr.Part #
DTS26W15-15PE
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
No
Orientation :
E
DIN Conformance :
No
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Body Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
15
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Number of Positions :
15
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Male
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Sealed
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Current Rating :
13A
Mixed Contacts :
Datasheets
DTS26W15-15PE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded