DTS26W15-15PD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W15-15PD-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG MALE 15POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Plastic
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Feature :
Coupling Nut
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum Alloy
Housing Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Orientation :
D
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
15
Contact Size :
Connector Type :
Plug Housing
HTS Code :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Cadmium
Gender :
Male
Ratings :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Datasheets
DTS26W15-15PD-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-15PD-LC Overview
DTS26W15-15PD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-15PD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W15-15PD-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT