DTS26W15-15PD
Mfr.Part #
DTS26W15-15PD
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Current Rating :
13A
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Male
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Unknown
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
EAR99
Ingress Protection :
Environment Sealed
Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Free Hanging
Orientation :
D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
DTS26W15-15PD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded