DTS26W15-15JE
Mfr.Part #
DTS26W15-15JE
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Free Hanging
Reach Compliance Code :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
13A
Number of Positions :
15
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
No
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
E
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
MIL Conformance :
yes
Datasheets
DTS26W15-15JE
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded