DTS26W15-15JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W15-15JD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
HTS Code :
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
15
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
13A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Sealed
Orientation :
D
Filter Feature :
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Male
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
15
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
DTS26W15-15JD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded