DTS26W15-15HA
Mfr.Part #
DTS26W15-15HA
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
A
Applications :
Aviation, Marine, Military
REACH SVHC :
Unknown
Color :
Olive Drab
Gender :
Male
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Sealed
Termination :
Crimp
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Number of Positions :
15
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Plating :
Datasheets
DTS26W15-15HA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded