DTS26W15-15BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W15-15BN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum Alloy
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Shell Size :
15
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Empty Shell :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
Plating - Body :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
No
Feature :
Shielded
Filter Feature :
Number of Contacts :
15
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Published :
Contact Plating :
Gold
Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Mount :
Free Hanging
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
DTS26W15-15BN
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W15-15BN Overview
DTS26W15-15BN Features
DTS26W15-15BN Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W15-15BN Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT