DTS26W15-15BE
Mfr.Part #
DTS26W15-15BE
Description
CONN PLUG HSG FMALE 15POS INLINE
HTS Code :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Size :
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Plastic
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Unknown
Published :
Total Number of Contacts :
15
Number of Positions :
15
Body Plating :
Cadmium
Orientation :
E
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
Datasheets
DTS26W15-15BE
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-15BE Overview
DTS26W15-15BE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-15BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W15-15BE Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT