DTS26W15-15BD
Mfr.Part #
DTS26W15-15BD
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Circular Connector Housings
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Type :
For Female Sockets
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
15
Published :
Filter Feature :
Contact Type :
Crimp
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
15
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug Housing
Contact Size :
Feature :
Coupling Nut
Note :
Contacts Not Included
GENERAL PURPOSE
Body Plating :
EAR99
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
DTS26W15-15BD
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-15BD Overview
DTS26W15-15BD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-15BD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W15-15BD Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT