DTS26W15-15BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W15-15BA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
15
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Feature :
Shielded
HTS Code :
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
No
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size :
15
REACH SVHC :
Unknown
Filter Feature :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Gender :
FEMALE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Plating - Body :
Cadmium
Mount :
Free Hanging
Datasheets
DTS26W15-15BA
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W15-15BA Overview
DTS26W15-15BA Features
DTS26W15-15BA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W15-15BA Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT