DTS26W15-15AE
Mfr.Part #
DTS26W15-15AE
Description
CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Aluminum Alloy
Published :
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
15
Shell Size - Insert :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Cadmium
Insert Material :
Plastic
Orientation :
E
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug Housing
Aluminium
Contact Size :
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
DTS26W15-15AE
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-15AE Overview
DTS26W15-15AE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-15AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W15-15AE Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT