DTS26W15-15AD
Mfr.Part #
DTS26W15-15AD
Description
CONN PLUG HSG MALE 15POS INLINE
Circular Connector Housings
Housing Color :
Olive Drab
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Unknown
Type :
For Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Free Hanging
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Insert Material :
Plastic
Orientation :
D
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
HTS Code :
Total Number of Contacts :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Connector Type :
Plug Housing
Empty Shell :
yes
Contact Size :
Feature :
Coupling Nut
Note :
Contacts Not Included
Aluminum Alloy
Number of Positions :
15
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
DTS26W15-15AD
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-15AD Overview
DTS26W15-15AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-15AD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W15-15AD Circular Connectors applications.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT