DTS26W15-15AC
Mfr.Part #
DTS26W15-15AC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
DIN Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Male
Shell Size :
15
Option :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
yes
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
Published :
IEC Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Aluminium
Number of Contacts :
15
Mixed Contacts :
Datasheets
DTS26W15-15AC
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Cadmium Bulk Threaded
DTS26W15-15AC Overview
DTS26W15-15AC Features
DTS26W15-15AC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W15-15AC Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT