DTS26W15-15AA
Mfr.Part #
DTS26W15-15AA
Description
CONN PLUG HSG MALE 15POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Male
Shell Size :
15
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Mount :
Free Hanging
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
No
Feature :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Contact Plating :
Gold
Plating - Body :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Contacts :
15
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
HTS Code :
Datasheets
DTS26W15-15AA
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W15-15AA Overview
DTS26W15-15AA Features
DTS26W15-15AA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W15-15AA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT