DTS26G21-41PA-6149
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26G21-41PA-6149
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
DTS26G21-41PA-6149
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Coupling Type :
Threaded
Contact Gender :
Male
Total Number of Contacts :
41
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Material :
Aluminum Alloy
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Shell Size :
21
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
41
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Backshell Type :
Solid
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
Empty Shell :
yes
Mounting Type :
CABLE
Mixed Contacts :
Termination Type :
Crimp
IEC Conformance :
Body/Shell Style :
PLUG
RoHS Status :
RoHS Compliant
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE 41 Positions NICKEL PLATED
DTS26G21-41PA-6149 Overview
DTS26G21-41PA-6149 Features
DTS26G21-41PA-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26G21-41PA-6149 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT