DTS20W25-29PN-LC
Mfr.Part #
DTS20W25-29PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Circular Connector Housings
Filter Feature :
No
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
No
HTS Code :
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Contact Plating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
ECCN Code :
EAR99
Number of Contacts :
29
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Shell Size :
25
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Plating - Body :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
DTS20W25-29PN-LC
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W25-29PN-LC Overview
DTS20W25-29PN-LC Features
DTS20W25-29PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W25-29PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT