DTS20W25-29PB-6149 [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W25-29PB-6149 [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Circuit Application :
Power and Signal
Contacts Preloaded :
No
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Contact Layout Arrangement :
Circular
Number of Power Positions :
Reverse Gender :
No
Hermetically Sealed :
Circular Connector Type :
Receptacle
Polarization Code :
Normal
Shielded :
yes
Number of Signal Positions :
29
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Connector System :
Wire-to-Wire
Sealable :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Wire Size (AWG) :
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Circular Connector Shell Size :
J 25
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Number of Positions :
29
Mating Retention :
Without
Shell Base Material :
Aluminum
Wire Size (mm²) :
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
29 Positions
DTS20W25-29PB-6149 [V001] Overview
DTS20W25-29PB-6149 [V001] Features
DTS20W25-29PB-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W25-29PB-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT