DTS20W25-29JE
Mfr.Part #
DTS20W25-29JE
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Sealed
Feature :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Current Rating :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
29
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Flanges, Panel
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
HTS Code :
Orientation :
E
Number of Positions :
29
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size - Insert :
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
DTS20W25-29JE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded