DTS20W25-29JD
Mfr.Part #
DTS20W25-29JD
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Orientation :
D
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Number of Positions :
29
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Shielded
Published :
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
29
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Body Plating :
Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
13A
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
DTS20W25-29JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded