DTS20W25-29JC
Mfr.Part #
DTS20W25-29JC
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Published :
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
No
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
No
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Cadmium
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
29
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Feature :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
29
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
C
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Filter Feature :
ECCN Code :
EAR99
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
DTS20W25-29JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded