DTS20W25-29JA
Mfr.Part #
DTS20W25-29JA
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Receptacle
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
HTS Code :
Number of Positions :
29
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating :
13A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Thermoplastic
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Sealed
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
Feature :
Shielded
Orientation :
A
Body Plating :
Cadmium
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Filter Feature :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mixed Contacts :
Published :
Total Number of Contacts :
29
Datasheets
DTS20W25-29JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded