DTS20W25-29HD
Mfr.Part #
DTS20W25-29HD
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Product :
Receptacles
Shell Plating :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
Contact Plating :
Gold
Contact Gender :
Male
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
HTS Code :
Mounting Angle :
Straight
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Filter Feature :
No
Coupling Type :
Threaded
RoHS :
N
Empty Shell :
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
IEC Conformance :
Mounting Style :
Panel
Shell Size :
25
Subcategory :
Circular Connectors
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Backshell Type :
Solid
Termination Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Termination Style :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Body/Shell Style :
Receptacle
Total Number of Contacts :
29
Current Rating :
13 A
Voltage Rating :
600 VAC, 850 VDC
Number of Positions :
29 Position