DTS20W25-29BE [V001]
Mfr.Part #
DTS20W25-29BE [V001]
Description
RECP ASSY
Product Category :
Circular Connector Housings
Mating Retention :
Without
Shell Base Material :
Aluminum
Reverse Gender :
No
Number of Power Positions :
Contacts Preloaded :
No
Hermetically Sealed :
Circuit Application :
Power and Signal
29
Alignment Keyed :
Clocking
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Polarization Code :
Normal
Connector System :
Wire-to-Wire
Wire Size (mm²) :
Sealable :
yes
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Circular Connector Shell Size :
J 25
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Number of Signal Positions :
29
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Circular Connector Type :
Receptacle
Contact Layout Arrangement :
Circular
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Wire Size (AWG) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
29 Positions
DTS20W25-29BE [V001] Overview
DTS20W25-29BE [V001] Features
DTS20W25-29BE [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W25-29BE [V001] Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT