DTS20W25-29BA
Mfr.Part #
DTS20W25-29BA
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Filter Feature :
No
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Number of Positions :
29
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Flanges, Panel
Type :
For Female Sockets
Published :
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
16
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Orientation :
A
Datasheets
DTS20W25-29BA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W25-29BA Overview
DTS20W25-29BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W25-29BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W25-29BA Circular Connectors applications.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT