DTS20W25-29AE [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W25-29AE [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Wire Size (mm²) :
Wire Size (AWG) :
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Mating Retention :
Without
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Type :
Receptacle
Circular Connector Shell Size :
J 25
Contact Layout Arrangement :
Circular
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Number of Positions :
29
Circuit Application :
Power and Signal
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Polarization Code :
Normal
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Connector System :
Wire-to-Wire
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Sealable :
yes
Number of Power Positions :
Shell Base Material :
Aluminum
Hermetically Sealed :
No
Reverse Gender :
No
Shielded :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Signal Positions :
29
Contacts Preloaded :
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
29 Positions
DTS20W25-29AE [V001] Overview
DTS20W25-29AE [V001] Features
DTS20W25-29AE [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W25-29AE [V001] Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT