DTS20W25-29AD
Mfr.Part #
DTS20W25-29AD
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Published :
Ingress Protection :
Receptacle
Shell Size - Insert :
Aluminum Alloy
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
29
Note :
Contacts Not Included
HTS Code :
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
16
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
29
Orientation :
D
Ratings :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shielding :
No
Housing Color :
Olive Drab
Filter Feature :
Insert Material :
Plastic
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Contact Shape :
Circular
Datasheets
DTS20W25-29AD
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W25-29AD Overview
DTS20W25-29AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W25-29AD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W25-29AD Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT