DTS20W25-29AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W25-29AC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
16
Mount :
Flanges, Panel
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
Environment Resistant
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
29
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Cadmium
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Published :
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
Total Number of Contacts :
29
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Datasheets
DTS20W25-29AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W25-29AC Overview
DTS20W25-29AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W25-29AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W25-29AC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT